Cebire neden ihtiyaç duyulur? - Cebir ismi nerden gelir?
>

» Cebire neden ihtiyaç duyulur? - Cebir ismi nerden gelir?

Sponsorlu Bağlantılar

Tüm dijital fotoğraf makinesi fırsatları için tıklayın !

Cebire neden ihtiyaç duyulur? - Cebir ismi nerden gelir-Cebir ilk defa ne zaman kullanıldı

Cebir ismi Arap kökenli İslam Alimi El Cabir Bin Hayyam'ın isminden gelir. Bu alim cebirsel ifadeleri, denklemleri bulan ve ilk kullanan bilgindir. Daha sonra cebiri kullanan ve geliştirenler de İslam bilginleridir. Zaten ingilizce'de de cebirin karşılığı Algebra'dır! Algebra, El Cabir'den gelen bir isimdir.

CEBİR:
Cebir yapı, bağlantı ve miktar üzerine uğraşan bir matematik dalıdır. Bilinmeyen değerlerin, işaret ve harflerle sembolize edilerek kurulan denklemlerle bulunması (ya da bilinmeyenlerin arasındaki bağlantının bulunması) esasına dayanır. Cebir temellerini El Harezmi'den alır. Cebir adı Harezmi' nin "El’Kitab’ül-Muhtasar fi Hısab’il - Cebri ve’l-Mukabele” adlı eserinden gelmektedir. Bu eser aynı zamanda doğu ve batının ilk müstakil cebir kitabı olma özelliğini taşımaktadır. El Harezmi'den bu yana cebir çok değişmiştir.matematiğin bir koludur.

cebir kelimesi, turk matematikci harizmi'nin 'kitab-ul cebr ve mukabele' isimli eserinin isminin avrupalilarca kisaltilip benimsemesi sonucu dogmustur. arapça kökenli "al jabr" kelimesi, zorlama, ayrık parçaların birleştirilmesi gibi anlamlara gelmektedir.

bir bilim dali olarak cebir ilminin dogusu esasen dini kaynaklidir. ozellikle, ıslam'da veraset hesaplarinda kesirli hesaplar onemli yer tutar. ornegin, kuran-i kerim hukumlerine gore, bir sahsin mirasindan annesine altida bir hisse vardir. cesitli sartlar altinda farklilasan ve guclesen hesaplamalara harizmi tarafindan bir duzen getirilmistir. o zamana kadar bilinen dogrusal denklemler yaninda, ikinci dereceden denklemler, bunlarin koklerinin var olup olmamasi gibi konular mezkur kitapta incelenmistir. bugun lise matematigi seviyesinde ogrenilen bu hesaplamalar, ilk defa harizmi tarafindan gelistirilmis ve cebir'in temellerini olusturmustur.

cebir, bilinmeyen cokluklarin, matematik sembolleri ile formule edilerek kurulan denklikler yardimi ile ifadesi ve bu denkliklerin cozulmesini konu alir.

Cebir bilim dalı, aritmetiğin soyutlanmasıyla cebir doğmuştur. Cebir bilim dalı, aritmetiğin çözemediği pek çok problemi çözebilmektedir.

cebirin bulucusu mezopotamyalılardır. daha m.ö. 2000'li yıllarda matematik bilgisine sahip olup, çarpma ve ters sayı cetvellerinden başka kare, karekök, küp ve küp kök cetvellerini kullanıyorlar, bileşik faiz hesaplarını yapabiliyorlardı. pi sayısını bulmuşlar ve 3.125 olarak uygulamışlardır. hesaplarında iki tabanlı logaritma kullanıyorlardı. mezopotamyalılar, klâsik matematiğin esaslarını m.ö. 700-600'lü yıllarda yaşayan yunanlı pisagor ve tales'den 1400 yıl önce biliyorlardı.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...