Soru ve Cevap
>

Çapulcu nedir - Çağul nedir - anlamı - Chapulling

Çapulcu nedir? Çapulcu sözlükte ki kelime anlamı nedir?   Önce: Başkasının malını alan, yağma, talan eden kimse, talancı, yağmacı, plaçkacı.   Şimdi: Düzene aykırı davranışlarda bulunan, düzeni bozan, plaçkacı.   Başbakan Erdoğan'ın Taksim Gezi Parkı'ndakilere yönelik 'çapulcu' söyleminin ardından, bu kelimenin TDK sözlüğündeki tanımının bu şekilde değiştirildiği ileri sürüldü.   Daha önce kelime örnek olarak, Sait Faik Abasıyanık’ın, "Bütün çapulcu alayı başka kasabalara gittiler” cümlesi içinde yer alırken, şu an Necip Fazıl Kısakürek imzalı, "Çapulcuların teklifine boyun eğilmesini asla kabul etmem" cümlesinde kullanılıyor.

Yabancılaşma nedir - Tüketiyorum Öyleyse Varım

Tek Boyutlu İnsandan Duyulmayan Anlam Çığlığı*: YABANCILAŞMA(1)   Dün: Cogitoergo sum - Düşünüyorum Öyleyse Varım “Descartes” Bugün: Tüketiyorum Öyleyse Varım   Bauman; günümüz tüketim toplumu tüketicisinin, bu zamana kadar görülen herhangi bir toplumdaki tüketiciden tamamen farklı olduğunu söyler. Filozoflar, şairler ve ahlak hocaları, insanınyaşamak için mi çalıştığını, yoksa çalışmak için mi yaşadığını sorgulamışlardır, ancak günümüzde bu anlamda en çok hissedilen ikilem insanın yaşamak için mi tükettiği, yoksa tüketmek için mi yaşadığıdır. Montaigne yaşamın nimetlerinden, güzelliklerinden ve hazlarından faydalanmak gerektiğini, ancak gerçek erdem sahibi insanın her ne kadar kudretli, zengin bilgili olmak istese de,ya da kendi deyimiyle mis kokulu yataklarda yatsa da, bu nimetleri ölçülü kullanan ve gerektiğinde yiğitçe bırakıp gidebilen insan olduğunu söyler…   Günümüz insanı tüketimini, ihtiyaçları doğrultusunda değil; kimlik-statü oluşturmak, boş zamanını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirmektedir. Tüketim faaliyetleri, kozmopolit kent yaşamında, değer ve kültüründen uzaklaşmış kent insanının diğer insanlarla meta üzerinden ortaklaşma ve aidiyet ihtiyacını gidermektedir. Ancak tüketerek yaşamın anlam boşluğunu (görece) dolduran, marka ile yaratılan kimlikler üzerinden statü arzulayan, metalar üzerinden aynı sınıfa dahil olduğunu düşünen (bu yolla yabancılaşmasına çözüm arayan) insan, ne kadar tüketirse tüketsin memnuniyetsizliğini ve tatminsizliğini giderememe...

"Milli Takımı Harika Avcı yönetse daha iyi olurduk"

2014 Dünya Kupası Elemeleri'nde dün akşam Kadıköy'de Macaristan'ı ağırlayan A Milli Futbol Takımımız 1-1 berabere kaldı. Ünlü isimler de Twitter hesaplarından maçı ve sonucunu yorumladı. En çok konuşulan Ebru Polat'ın Abdullah Avcı için yaptığı yorum oldu. Ebru POLAT, "Milli Takımı Abdullah Avcı yerine Harika Avcı yönetse daha iyi olurduk!!" dedi   ...

Karşı cinsle tokalaşmayın çağrısı yapan kitle

Karşı cinsle tokalaşmayın çağrısı yapan kitle |  görsel 1
Facebook ve çeşitli sosyal paylaşım sitelerinde her gün son derece ilginç gruplar son derece saçma çağrılarla takipçilerini yönlendirmeye çalışıyorlar.. İşte  onlaradan sadece beni. Söz konusu grup erkeklerle  kadınların  tokalaşmasının sakıncılarından bahsediyor. Kadını adeta  toplumdan  izole etmeyi amaçlayan hastalıklı bir düşünceye sahip grup,  hayata  seks eksenli baktığını her haliyle gösteriyor..    

Recep Tanyıldız Kimdir – Biyografi - 2013 Popstar

Recep Tanyıldız Kimdir – Biyografi - 2013 Popstar |  görsel 1
Doğum tarihi: 12.12.1990 Doğum yeri:Adıyaman 12 kardeş (5 kız 7 erkek) Babası çiftçi   Üniversiteye kadar ailesine pamuk tarlasında çalışarak yardım etti 18 yaşında abisi diğer abisine 3 telli kırık bir saz getirmiş,Tarladan boş kalan saatlerde gizli gizli bağlama çalmayı öğrenmiş. Liseden sonra Adıyaman’da Adıyaman Üniversitesinde bilgisayar Programcılığı okudu, yarım bıraktı ardından konservatuara girdi Gaziantep Üniversitesi Türk musikisi devlet konservatuarı Türk Halk Müziği ses Eğitimi Bölümü Lisans 1 öğrencisi. 3 yıldır profesyonel olarak sahneye çıkıyor.  ...

Kamran Alyev Kimdir - biyografi - 2013 Popstar

Kamran Alyev Kimdir - biyografi - 2013 Popstar |  görsel 1
  106 Kamran   En büyük hayali megastar olmak.     Doğum tarihi:05.04.1988 24 yaşında Doğum yeri:Azerbaycan 2 kardeş (erkek kardeşi var) Annesi coğrafya öğretmeni babası fizik öğretmeni 5 yaşında tavaları bateri yaparak müzik aşkı başladı Azerbaycan Güzel Sanatlar Üniversitesi Konservatuar mezunu En büyük hayali mega star olmak.  

Ahsen Erkli Kimdir - biyografi - 2013 Popstar

Ahsen Erkli Kimdir - biyografi - 2013 Popstar |  görsel 1
  En büyük hayali şu anda felçli olan annesini ayağa kaldırmak. Doğum tarihi: 27.08.1987 Doğum yeri:Ordu 25 yaşında 3 kardeşler İTÜ Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü 3. sınıf öğrencisi Vokallik yapıyor 9 ay önce annesi beyin kanaması geçirmiş  ve 2 ay bitkisel hayatta kalmış En büyük hayali şu anda felçli olan annesini ayağa kaldırmak.    

Ahmet Bora Narin Kimdir - biyografi - 2013 popstar

  Kuaför olan Bora hep sahnede kalmak istiyor. Doğum tarihi:27.10.1993 20 yaşında Lise  terk Kuaförlük ve çıraklık eğitimi aldı Halen kuaförlük yapıyor(erkek kuaförü) Açık liseye devam ediyor Kuaförlük dışında Bursa İnegöl’de sahneye çıkıyor En büyük hayali: Hep sahnede kalmak.

Ayça Bingöl Kimdir - biyografi - 2013 Popstar yarışması

Ayça Bingöl Kimdir - biyografi - 2013 Popstar yarışması |  görsel 1
Ekranların beğeniyle izlenen, izlenme rekorları kıran yarışması ‘Popstar’ yenilikleriyle yakında Star’da merhaba demeye hazırlanıyor.   Türkiye’nin kulvarlarında en büyük isimleri ilk kez bir araya geliyor… Bülent Ersoy, Serdar Ortaç, Demet Akalın ve Orhan Gencebay Popstar 2013’ün jüri koltuğunda oturacak. En çok dinlenen müzik türleri ‘Popstar 2013’te…  

Burcu Çeliköz Kimdir - Biyografi - 2013 Popstar

Türkiye’nin kulvarlarında en büyük isimleri ilk kez bir araya geliyor… Bülent Ersoy, Serdar Ortaç, Demet Akalın ve Orhan Gencebay Popstar 2013’ün jüri koltuğunda oturacak. En çok dinlenen müzik türleri ‘Popstar 2013’te… Popstar 2013 Perşembe 20.00′de Star’da!