Sakat Çocuk - Kemalettin Tuğcu - roman özeti
>

» Sakat Çocuk - Kemalettin Tuğcu - roman özeti

Sponsorlu Bağlantılar

Tüm dijital fotoğraf makinesi fırsatları için tıklayın !

Romanda kimsesiz, sokakta kalan bir çocuğun yaşam savaşı ve bu savaşı kazanmasında ona en çok yardımcı olan kişilik özellikleri konu alınmıştır.

Dürüstlük, doğruluk ve emeğe değer verme gibi erdemlerin insanlık için ne kadar gerekli olduğu ana fikri etrafında kurgulanmış olan romanın ana kahramanı, Yaşar’dır. Yaşar babasını alkol bağımlılığından ve annesini de hastalıktan kaybetmiş, başka kimsesi olmayan bir sokak çocuğudur.

Kendisinin keşfetmiş olduğu, surların birisinin yüksek kulesinde, Halil adlı bir arkadaşı ve onun (Halil’in) ailem dediği Abdullah ve Şükriye ile beraber yaşarlarken, Abdullah Yaşar’ı, o gün parasız geldi diye oradan kovar. Soğukta çaresiz kalan çocuk günlerini bir gün bir fırının tavan arasında, eski bir otobüsün içinde ve odun istifinde geçirdi. Buralarda tanıştığı kişiler onu kısa zaman içinde sevdiler. Çünkü dürüst, doğrucu, namuslu bir çocuk olduğunu çok geçmeden anlıyordu, hepsi de. En olarak da kendine, Silivrikapıdaki kalelerin içinde, demir kapılı bir yer buldu.

Burada yaşamaya başladı, satıcılık, taşımacılık ne varsa yapıyordu. Dilencilik yapan Selim’le tanışıp, arkadaş oldular ve birlikte yaşamaya başladılar. Yaşar Selim’in binevi ağabeyi gibiydi. En sonunda Selim’i okula yazdıracak kadar iyi kazanmaya başlamışlardır.

Onu okutur ve tıp fakültesine kadar ilerlemesini sağlar. Bu arada kendisi de askerlik yaparken şoförlüğü öğrenir ve geri döndüğünde (bilgi yelpazesi. net) ekmeğini bu işten kazanmaya başlar. Dürüstlüğü ve güvenilirliği sayesinde kısa zamanda sevilir ve daha iyi para getiren işlerde çalışmaya başlar.

Ev kiralarlar. Selim okuluna, Yaşar da işine devam ederken fakir bir aile ile tanışır, onlara yardım etmeye başlar. O evin kızı olan Mübeccel’le aralarında bir aşk doğar. Yaşar’ın emek ve değer verdiği insanlar onun kalbini kırsalar da kendilerini affettirmeyi başarırlar ve Yaşar küsmüş olduğu sevdikleriyle hayatında tekrar yeni bir sayfa açar.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...