Sarin Gazı nedir - Etkileri yapımı ve kullanımı
>

» Sarin Gazı nedir - Etkileri yapımı ve kullanımı

Sponsorlu Bağlantılar

Tüm dijital fotoğraf makinesi fırsatları için tıklayın !

Suriye hükümetine  muhalefet eden birliklerin sarin gazı kullandığına dair iddialar gittikçe büyüyor. Öncelikle Avrupa Basınında gündeme gelen iddiaların ardından Birleşmiş Milletler yetkilisi Carla del Ponte de Suriye'deki çatışma kurbanlarının ifadelerine göre, muhaliflerin sinir gazı sarin kullanılmış olabileceğini söyledi. Suriye’nin dünyanın en büyük kimyasal silah stoklarından birine sahip olduğu sanılmakta. Silahlar arasında hardal gazı, daha modern bir silah olan sarin gazı da var.

Ayrıca Amerikan Hükümeti yetkilileri de güvenilir kaynaklardan edindikleri bilgilere göre sarin gazının kullanılmış olabileceiğini kabul ettiler.

Renksiz bir sıvı olup buharı da sıvısı gibi renksizdir. Son derece etkili ve öldürücü bir gazdır. Renksiz ve kokusuz olduğu için sezilmesi ve teşhisi zordur.

Sinir gazları sınıfından, renksiz, kokusuz aşırı toksin nitelikli gaza verilen addır. Solunma süresine bağlı olarak spazm, felç, baygınlık ve ölüme neden olabilen Kimyasal kökenli kitle imha silahıdır. 

Burun akması, göğsün sıkışması, görüşün zayıflaması, nefes almada güçlük, aşırı terleme, adalelerin kasılması, kusma, gözbebeklerin küçülmesi ve görüşte bulanıklık, sendeleme, şaşkınlık, uyuşukluk, hafıza kaybı, çırpınma, koma, nefesin kesilmesi ve ölümün meydana gelmesidir. 1995'teki Tokyo metrosuna düzenlenen sarin gazlı terör saldırısında gazın etkisinde kalan bazı kişilerde burun ve ağız kanaması semptomları da görülmüştür. Öldürücü dozda alındığında genellikle ölüm 1-10 dakika içinde gerçekleşir.

Sarin (NATO’nun adlandırmasına göre rumuzu: GB) bir sinir gazıdır. 1938`de Alman Kimyageri Gerhad Schrader tarafından bulunmuştur. Sarin gazı aşırı zehirli bir sinir ajanıdır, vücuttaki sinir sistemlerinin dengesini bozarak felç meydana getirir. Çok küçük bir damlası bile insanı öldürebilir. 1991′de Birleşmiş Milletler tarafından kitle imha silahları kategorisine alınmıştır. Sarin gazının üretimi ve depolanarak saklanması 1993′te CWC (Kimyasal Silahlar Konvensiyonu) tarafından yasaklanmıştır. Renksiz bir sıvı olup buharı da sıvısı gibi renksizdir. Son derece etkili ve öldürücü bir gazdır. Renksiz ve kokusuz olduğu için sezilmesi ve teşhisi zordur.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...