Son kullanma tarihinin önemi nedir?
>

» Son kullanma tarihinin önemi nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Tüm dijital fotoğraf makinesi fırsatları için tıklayın !

Son kullanma tarihi etiketi gıdalarda, ilaçlarda vb. ürünlerde son kullanım süresini belirler. Bu tarihe göre bu ürünleri sağlıklı olarak en son ne zaman tüketeceğinizi öğrenmiş olursunuz. Son kullanma tarihi geçen ürünleri kullanmak sağlık açısından ciddi sorunlara, alerjilere zehirlenmelere yol açabilir.

 

ABD’deki Minnesota Üniversitesi’nden Gıda Bilimci Ted Labuza, yiyeceklerin son kullanma tarihlerinin çok büyük bir önem taşımadığını öne sürdü.
 
   
 
 
ntvmsnbc ve Ajanslar

Milliyet'in haberine göre Ted Labuza, yiyeceklerin taze olup olmadığına son kullanma tarihlerine göre değil, saklama koşullarına göre karar verilebileceğini söyledi. Bilim adamı, yiyeceklerin hasat edildikten, kesildikten ya da işlem gördükten hemen sonra bozulmaya başladığını dile getirirken, üzerlerindeki son kullanma tarihlerinin sanıldığı kadar büyük bir anlam taşımadığını iddia etti.

Nem ve sıcaklığın bozulmada büyük bir etken olduğunu açıklayan gıda bilimci, bazı ürünlerin taze olup olmadığının anlaşılması için de ipuçları verdi:

Et ve süt ürünleri belirtilen raf ömrü geçtikten sonra 3 ila 7 gün sonra hala tüketilebilirler.  Sebzelerin rengi solmadıkça ya da yumuşamadıkça yenilebilirler. 
Makarna ve pirinç 1 yıl boyunca bozulmaz. 
Ambalajı açılmamış kurabiyeler aylarca saklanabilir. 
Kekler en az altı ay sonra hala yenilebilir. 
Konserve yiyecekler soğuk bir yerde saklandıklarında, 5 yıl sonra hala yenilebilir durumda kalır.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...